Pielęgnacja mebli z drewna

Pielęgnacja mebli z drewna

Pielęgnacja mebli z drewna

Drewno jest trwałe, ale nie niezniszczalne – należy chronić je przed skutkami codziennych ingerencji w jego fakturę (a mogą ją spowodować m.in. mokre szklanki lub gorące naczynia na blacie, ciężkie eksponaty na półkach, kontakt z kosmetykami czy kredkami w przypadku dzieci). A także pielęgnować w odpowiedni sposób.

  • Drewnianych mebli nie wolno czyścić tłustymi środkami ani zbyt agresywnymi detergentami, gdyż może to doprowadzić do przebarwień i plam.
  • Każdorazowo, przed zabiegami pielęgnacji mebli należy je wyczyścić – inaczej istnieje obawa, że brud wniknie w strukturę mebla.
  • Środki antystatyczne to sprzymierzeńcy drewnianych mebli, ale można je również zastąpić roztworem wody i niewielkiej ilości płynu do płukania – dodatkowo zyska się delikatny zapach w mieszkaniu.
  • Każde czyszczenie trzeba zakończyć dokładnym wycieraniem do sucha, by zniwelować do minimum długotrwały kontakt z wilgocią.
  • Meble fornirowane, z uwagi na cieńszą warstwę drewn,a nie potrzebują dużych ilości środków pielęgnacyjnych czy konserwujących – tutaj ważny jest umiar.

  • Meble lakierowane narażone są na matowienie i widoczną utratę blasku z powodu tego, że lakier mocno chłonie brud i kurz. Meble takie warto regularnie zmywać wodą, a w przypadku mocniejszych zabrudzeń stosować przeznaczone do lakierowanych mebli środki i nakładać je wyłącznie miękką szmatką (nakładanie pędzlem nie usunie smug), a następnie delikatnie polerować.
  • Meble woskowane – do ich pielęgnacji należy wybrać mleczko z woskiem, którego barwa odpowiada meblom i czyścić je okrężnymi ruchami przy pomocy bawełnianej ściereczki. Następnie mebel trzeba wypolerować. Uwaga – meble woskowane są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury!
  • Meble bejcowane – do czyszczenia tego typu mebli nie można używać wody, a wyłącznie środków do tego przeznaczonych (bardzo często z alkoholem). Właściwie najlepiej i najefektowniej jest co jakiś czas nanieść na meble nową warstwę bejcy, która ożywi zmatowiały mebel.
  • Meble olejowane – do ich pielęgnacji należy wybrać środek z taki samym olejem, którym zostały olejowane i czyścic je nasączoną w nim szmatką mnie więcej co 2 miesiące. Systematyczna pielęgnacja wpłynie na twardnienie drewna i zwiększy jego odporność.

Studio Meblowe Renée – najbogatsza oferta mebli skrzyniowych w Bytomiu. Spełniamy Twoje życzenia!

Comments are closed.